פתיחת תיק גירושין - איך עושים את זה?

היכן פותחים תיק גירושין, כיצד עושים זאת, האם הדבר כרוך בתשלום ומשמעויות נוספות - בואו לקרוא במאמר שלהלן! קרא עוד »

משמורת על הילדים - ילד הולך עם אמא או עם אבא?

כיצד מתנהל התהליך של משמורת על ילדים? מהי משמורת משותפת? ומה המשמעות כלפי הילדים? במאמר הבא קרא עוד »

עורך דין לענייני גירושין - לייצוג בתהליך הגירושין

איך לבחור עורך דין גירושין? האם ישנן תתי התמחויות בתחום? ועוד מספר נקודות חשובות שחשוב שתדעו מראש - במאמר הבא קרא עוד »

טיפול זוגי - לשימור הקשר הזוגי

מה אתם יודעים על טיפול זוגי כיצד ממתחילים תהליך של טיפול זוגי? על מיהו מטפל מוסמך? והאם זה באמת מה שיציל את חיי הזוגיות שלכם? בואו לקרוא! קרא עוד »

טיפול משפחתי - כדאי שתדעו

מהו בדיוק טיפול משפחתי, למי הוא מיועד, באילו סיטואציות הטיפול רלוונטיות? ותוך כמה זמן נראה תוצאות ממשיות? להלן במאמר! קרא עוד »

טיפול נפשי לאחר גירושין - כמעט חודה לכל אחד

הפתגם אומר כי לא קיימים גירושים נקיים. כיצד מתגברים על הצלקות הנפשיות שמותיר התהליך הקשה הזה וממשיכים לאופק חדש? התשובות בפנים! קרא עוד »

 

משמורת ילדים

כל מה שקשור לילדים הוא המרכיב העדין וככל הנראה גם החשוב ביותר בתהליך של גירושין

פירוק חיי הנישואין, שאנחנו מכירים גם בתור גירושין, הוא במקרים רבים יותר מכל דבר אחר פירוק של חיי המשפחה כפי שהכרנו אותם עד לאותו הרגע. ישנם מקרים, והם לא מועטים, שבהם אין ברירה וההחלטה על גירושין היא ההחלטה הנכונה ביותר עבור כל הנוגעים בדבר. עם זאת, חשוב לזכור כי תהליך הגירושין הוא תהליך עדין מאוד עם מרכיבים שונים ורבים שהופכים אותו למסובך למדי – והחשוב ביותר והגדול ביותר בהם הוא ככל הנראה כל נושא הילדים והמשמורת עליהם. כעת, נבין בדיוק כיצד עובדת משמורת ילדים, מהן האפשרויות השונות בתחום זה, ומה כדאי שתכירו לפני שאתם נכנסים לתהליך של גירושין בכל הנוגע למשמורת הילדים.

כיצד עובד עניין משמורת הילדים, מהי משמורת משותפת, וכמה סיטואציות מיוחדות

  • משמורת והאפשרויות השונות – משמורת ילדים, על הנייר, מתחלקת לשני חלקים עיקריים – המשמורת עצמה, שהיא נוגעת למקום שבו הילדים מבלים את רוב זמנם ושאותו הם מגדירים כבית, ואפוטרופסות, כלומר האחריות ההורית שנשארת על כנה גם לאחר הגירושין. עם זאת, חלוקת המשמורת במצבה הקלאסי בדרך כלל שלחה את הילדים למשמורת מלאה של אחד ההורים, בדרך כלל האם, כאשר להורה השני נשמרות לכל היותר ועל פי רוב זכויות של שהות עם הילד אחת לשבוע ואחת לשני סופי שבוע.
  • מה זה משמורת משותפת? משמורת משותפת, שהיא אופציה שהולכת ונהיית נפוצה יותר כיום, היא אולי האופציה הנכונה ביותר עבור תאים משפחתיים רבים גם בתהליכי גירושין. במסגרת המשמורת המשותפת שני ההורים מקבלים משמורת על הילדים, נקבע לוח זמנים שוויוני יותר בכל הנוגע לחלוקת הזמן של הילדים אצל כל הורה, וההחלטות השונות בנוגע לילדים מתקבלות בשיתוף על ידי שני ההורים. זהו מצב שמצריך הסכמה של שני ההורים ושל בני המשפט, ובדרך כלל יש להוכיח את היכולת של ההורים לשתף פעולה כראוי בכדי לקבל משמורת שכזו.
  • מצבים אחרים – ישנם גם מצבים בהם המשמורת בתהליך גירושין, בדרך כלל אחד מסובך וקשה במיוחד שכולל חוסר יכולת של ההורים לדאוג לילדים שלהם ולספק להם את הנחוץ להם באופן כללי, הולכת לצד שלישי – קרובי משפחה, סבים וסבתות, או אפילו אומנה. אלו הם אמנם מצבים נדירים ביותר בתהליכי גירושין.

הילדים שלנו צריכים שההחלטה שתתקבל תהיה הנכונה ביותר עבורם – בהתאם לרצונות שלהם

הקו המנחה את בתי המשפט לענייני משפחה ואת החוק הישראלי כיום בכל מה שנוגע למשמורת הילדים ולחלוקה של הזמן שלהם בין שני ההורים הוא טובת הילד. הילד יבלה את מרבית זמנו אצל ההורה שלצדו הוא רוצה לשהות, ובמשמורת משותפת השאיפה היא שלא זה יהיה המצב אלא שההורים ימשיכו לתפקד כהורים שוויוניים ואוהבים לכל דבר ועניין, גם לאחר הפרידה שלהם. לא מדובר בחלום, אם פונים לאנשי המקצוע הנכונים.

-->